Mnoge znanstvene studije ukazuju na to da je ljudskom organizmu potrebno znatno više vitamina D nego što se ranije smatralo. Trenutne preporuke često ograničavaju dnevni unos na 2000 I.U., što se pokazalo nedostatnim za mnoge pojedince. Suvremeni način života, s manje vremena provedenog na otvorenom i smanjenom izloženošću suncu, rezultirao je značajnim deficitom vitamina D u populaciji.
Genetske predispozicije i autoimune bolesti
Oko 15% ljudi ima genetske predispozicije koje otežavaju učinkovitu sintezu, prijenos ili aktivaciju vitamina D, kao i djelovanje na njegove receptore. Takvi pojedinci često pate od kroničnog nedostatka ovog vitamina, što može dovesti do razvoja autoimunih bolesti. Kod ovih bolesti imunološki sustav razvija Th17 imunološku reakciju koja napada vlastita tkiva.
Uloga visokih doza vitamina D u terapiji
Istraživanja su pokazala da primjena visokih doza vitamina D može postupno smiriti autoimune reakcije. Vitamin D sudjeluje u stotinama biokemijskih reakcija unutar svake stanice, a njegova adekvatna nadoknada ključna je za liječenje autoimunih bolesti. Za suzbijanje Th17 autoimune reakcije potrebne su vrlo visoke doze vitamina D, u prosjeku oko 1000 I.U. po kilogramu tjelesne težine pacijenta.
Rizici i mjere opreza
Visoke doze vitamina D značajno povećavaju apsorpciju kalcija iz hrane u crijevima, što može dovesti do hiperkalcemije i potencijalnog oštećenja bubrega, uključujući potrebu za dijalizom. Zbog toga je ključno pratiti razinu kalcija u krvi i prilagoditi prehranu kako bi se smanjio unos kalcija. Strogo je zabranjena konzumacija mliječnih proizvoda, orašastih plodova i vode s visokim sadržajem kalcija. Nepraćenje ovih smjernica može rezultirati nepovratnim oštećenjem bubrega.
Protokol dr. Cicera Coimbre
Dr. Cicero Coimbra, profesor i neurolog iz Brazila, sa svojim timom već više od 12 godina koristi visoke doze vitamina D u liječenju autoimunih bolesti. Postupno je povećavao doze do 1000 I.U. po kilogramu tjelesne težine, bez štetnih nuspojava, pod uvjetom da se pažljivo kontrolira unos kalcija. Njegov tim trenutno liječi i prati oko 4000 pacijenata, a oko 30 liječnika diljem svijeta, koje je obučio, svakodnevno provodi terapiju prema njegovom protokolu.
Priprema za tretman
Prije početka terapije potrebno je dostaviti sljedeće podatke:
– Godina rođenja
– Visina
– Težina
– Kompletna krvna slika
– Razine kreatinina i uree
– Ukupni i ionizirani kalcij u serumu
– Fosfor u serumu
– Kalcij u 24-satnom urinu
– Fosfor u 24-satnom urinu
– Koštana alkalna fosfataza
– Paratiroidni hormon (PTH) u krvi
– Vitamin 25(OH)D u krvi
– Vitamin B12
– Cink
Ako su neki od ovih nalaza napravljeni unutar posljednja dva mjeseca, nije ih potrebno ponavljati. Također, potrebno je ukratko opisati zdravstveno stanje, ostale bolesti i terapije koje se trenutno provode. Kod nekih pacijenata preporučuje se denzitometrija za praćenje gustoće kostiju tijekom vremena, osobito kod onih koji su teško pokretni i kojima nedostaje vježbanja.
Zaključak
Primjena visokih doza vitamina D prema protokolu dr. Cicera Coimbre pokazala se učinkovitom u liječenju autoimunih bolesti. Međutim, zbog potencijalnih rizika, ključno je pažljivo pratiti razinu kalcija u krvi i prilagoditi prehranu kako bi se izbjegle nuspojave. Prije početka terapije, preporučuje se konzultacija s kvalificiranim stručnjakom i detaljna priprema prema navedenim smjernicama.
Vaš partner za zdravlje i dobrobit
Salve d.o.o. Sva prava pridržana.